Zapraszamy na koncert, który odbędzie się w naszej Parafii w niedzielę 14.04 o 19:30. Koncert jest częścią VI Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego. Poniżej przedstawiamy informacje dostarczone przez Organizatorów.

Św. Zygmunt Feliński to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić „Białych” z „Czerwonymi” i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. – Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem. Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom…, a jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ, pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się niesamowitym autorytetem katolików, Żydów, unitów i prawosławnych.

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: – Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat „Grammy” i autor niedawno wydanych przez Fundację AVE na płycie CD „Sprawiedliwych”. Słuchacze znajdują się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, są świadkami śmierci Słowackiego, słyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie jadą wraz z bohaterem na zesłanie. Na koniec wchodzą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej…

„A mówiono o Nim, że przegrał” – Oratorium, 11 obrazów z życia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. na

sopran – Magdalena Schabowska, alt – Joanna Gontarz, tenor – Tomasz Warmijak, bas – Grzegorz Żołyniak

Zespół Filharmoników w składzie – Michał Szałach – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Mateusz Szmyt – wiolonczela, Aleksandra Rojek – obój, Adrian Janda – klarnet, Krzysztof Bednarczyk – trąbka, Piotr Wilczyński – organy Chór mieszany – Chór AVE

Barbara Hijewska – Dyrygent

Muzyka – Jerzy Cembrzyński, Tekst i prowadzenie Bartłomiej Włodkowski.