Kochani Siostry i Bracia. Drodzy  Parafianie!  

Piszę ten kolejny list, abyśmy mogli się nawzajem pokrzepić i umocnić duchem wiary i utwierdzić w przekonaniu, że jesteśmy duchowo blisko siebie. Wszyscy potrzebujemy poczucia bliskości i jedności by przejść ten trudny czas. Pragnę Was zapewnić Drodzy Parafianie, że odprawiając Mszę św. staram się w modlitwie ogarniać wszystkich, a zwłaszcza chorych, osamotnionych i tych, którzy przeżywają różne trudności w tym czasie pandemii.

Jak z pewnością wiecie, dopuszczalna liczba osób na Mszy św. została bardzo ograniczona. Związane jest to z dużym wzrostem w ostatnich dniach liczby osób zakażonych oraz ciężko chorych i zmarłych z powodu wirusa COVID-19.

Jako ludzie wierzący Jezusowi przyjmujmy te trudności jako okres próby. Starajmy się  przejść przez ten czas w duchu wzajemnej odpowiedzialności i solidarności. Starajmy się nie zamykać całkowicie w odosobnieniu, w lęku ale próbujmy pomagać jedni drugim z poszanowaniem ogólnie obwiązujących zasad sanitarnych. Lęk nie jest dobrym doradcą, bardzo wyolbrzymia to, co się dzieje wokół nas. A myśmy zaufali i uwierzyliśmy Jezusowi, który pokonał wszelki lęk, byśmy żyli w pokoju, którym On nas pragnie napełnić. Warto często przywoływać sobie słowa św. Jana Pawła II: „ Nie lękajcie się!”

Pomyślmy o wspomaganiu znanych nam osób samotnych i niedołężnych. Uruchomiony w naszej parafii pomocowy punkt telefoniczny przyjął wiele zgłoszeń od osób chętnych do takich działań. Brakuje natomiast zgłoszeń od osób, które by takiej pomocy potrzebowały. Być może czujemy się trochę skrępowani tą nową sytuacją – jeśli tak jest, spróbujmy dobrym słowem lub dobrą radą pokonać te opory.

Najprawdopodobniej poszerzy się obecnie grupa osób, które z powodu pandemii utracą pracę. Zawsze jest miejsce na inicjatywy oddolne i lokalne. Myślmy nad tym w jaki sposób możemy pomóc choćby nielicznym rodzinom. Jako duszpasterze nie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia takich działań ale jesteśmy gotowi wspierać te inicjatywy.

Naszym codziennym obowiązkiem jest wzajemne wspieranie się w trudnych chwilach. Nie pomijamy nikogo w naszych modlitwach. Jeszcze raz proszę, nie pozwólmy, żeby w naszym życiu zwyciężał pesymizm i przygnębienie. Wstawiajmy się w gorącej modlitwie za naszymi bliskimi i za wszystkimi Parafianami dotkniętymi bezpośrednio wirusem. Za tymi, którym brak dostępu do właściwej opieki medycznej. Niech przeżywane trudności i cierpienia wzmocnią naszą wspólnotę.

ks. Proboszcz

  • W ostatnich dniach wzrosła liczba osób zakażonych  koronawirusem. Zostały wprowadzone nowe zarządzenia, które ograniczają ilość osób uczestniczących we Mszy św. W związku z tym utrudnieniem od przyszłej niedzieli (15 listopada) powiększamy w naszej parafii ilość Mszy św. niedzielnych: 7.00, 8.30, 9.20, 10.00, 10.40, 11.30, 13.00, 16.00 i 18.30, w sobotę o 18.30 będzie odprawiana Msza św. z niedzieli. Przypominamy, że możemy skorzystać z dyspensy od uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej łącząc się duchowo drogą radiową lub telewizyjną. Dzisiaj będzie dodatkowa Msza św. o godz. 16.00
  • Dzisiaj obchodzony jest XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jedną z organizacji stale zajmujących się wspieraniem chrześcijan dyskryminowanych i prześladowanych jest Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku pragniemy szczególną uwagę zwrócić na Republikę Środkowoafrykańską, w której 80% powierzchni kraju opanowane jest przez rebeliantów. Wojna domowa wiąże się z ogromnym cierpieniem – ponad milion osób zmuszonych zostało do opuszczenia własnych domów, z czego ponad 500 tys. uciekło poza granice kraju.
  • W najbliższą środę 11 listopada świętujemy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy Bogu za dar odzyskanej niepodległości. Jesteśmy wdzięczni względem wszystkich, którzy wolność zdobywali, a później ją podtrzymywali. Niech ten uroczysty dzień będzie jednocześnie uświadomieniem sobie konieczności zmagania o wolność każdego dnia. Na drodze codziennego zdobywania wolności niezwykle ważne są troska o ład moralny w przestrzeni publicznej, którego tak bardzo w ostatnim czasie potrzebujemy. Zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny do naszej świątyni na godz. 18.30.
  • Nabożeństwo Fatimskie w najbliższy piątek 13 listopada: o godz. 17.30 różaniec w intencjach dziękczynno – błagalnych i Msza św. w tych intencjach o godz. 18.30.
  • Grupa Charytatywna przyjmuje ofiary dla najbardziej potrzebujących naszych parafian. Bóg zapłać za każdy gest solidarności z ubogimi.
  • Zachęcamy do zainteresowania prasą religijną, jest nowy numer dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”. Prosimy zabrać któryś z tygodników z myślą o osobach, którym możemy przekazać.

W minionym tygodniu odeszli do wieczności: Halina Ziemińska, Stanisława Pawlak, Grażyna Dąbrowska i Grzegorz Skrzypek; zmarłych ogarniamy naszą modlitwą: Wieczny odpoczynek

Na dzisiejszy dzień i zbliżający się tydzień życzymy wiele Bożego pokoju. Niech ten trudny czas pandemii będzie dla nas czasem większego zaufania Panu Bogu i powierzenia się  opiece Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.